Poziom dźwiękochłonności mierzy się z zastosowaniem współczynnika pochłaniania dźwięku alfa (α), który przyjmuje wartości z zakresu od 0 do 1,00. Wartość na poziomie 0 oznacza brak pochłaniania dźwięku (wszystkie fale dźwiękowe są odbijane), a na poziomie 1,00 — całkowite jego pochłanianie. Współczynnik ten jest stosowany do określenia powszechnie stosowanych wskaźników pochłaniania dźwięku opisanych poniżej:
Ważony współczynnik pochłaniania dźwięku (αw)
Współczynnik alfa W lub αw jest obliczany zgodnie z normą ISO 11654 przy użyciu wartości praktycznego współczynnika pochłaniania dźwięku αp dla standardowych częstotliwości, a następnie porównania ich z krzywą wzorcową. Wszyscy dostawcy sufitów podwieszanych w Europie podają wartości αw dla swoich produktów.
Skalna wełna mineralna stosowana w produktach firmy Rockfon gwarantuje najlepszą dźwiękochłonność w porównaniu z wieloma innymi materiałami.
Równoważny obszar pochłaniania dźwięku (Aeq)
Stopień dźwiękochłonności wysp i pochłaniaczy przestrzennych określany jest za pomocą równoważnego obszaru pochłaniania dźwięku Aeq wyrażanego w m² na obiekt. Wartość współczynnika Aeq jest mierzona zgodnie z normą ISO 354. Jest to obszar fikcyjnej powierzchni pochłaniającej dźwięk αw = 1,00, która pochłaniałaby tyle samo fal akustycznych, co badana wyspa lub deflektor. Nie istnieje znormalizowany równoważny obszar pochłaniania dźwięku, więc najlepszym sposobem porównania płaskiego sufitu z sufitem z wyspami lub pochłaniaczami przestrzennymi jest obliczenie czasu pogłosu dla każdego pomieszczenia i sytuacji.
Wyspy i pochłaniacze przestrzenne Rockfon zapewniają doskonałą dźwiękochłonność tam, gdzie nie można zastosować modułowych sufitów podwieszanych.
Klasy dźwiękochłonności
Międzynarodowa norma ISO 11654 dzieli produkty dźwiękochłonne na pięć klas od A do E. Ich wartości współczynnika αp są porównywane z szeregiem stałych krzywych wzorcowych. Zakres krzywych wzorcowych jest szeroki, więc klasy dźwiękochłonności zapewniają jedynie przybliżoną informację na temat stopnia pochłaniania fal akustycznych przez produkt.
Wiele sufitów Rockfon jest zaliczanych do klasy dźwiękochłonności A.
Współczynnik redukcji hałasu (NRC)
Współczynnik redukcji hałasu (NRC), obliczany zgodnie z normą ASTM C423, jest jednocyfrowym współczynnikiem informującym o stopniu dźwiękochłonności (im wyższa wartość, tym lepiej). Jest średnią matematyczną mierzonego współczynnika pochłaniania dźwięku αs przy częstotliwościach 250, 500, 1000 i 2000 Hz. Współczynnik NRC stanowi uśrednioną ocenę dla całego zakresu częstotliwości, więc nie jest tak dokładny jak współczynnik αw.