Nie można przecenić architektonicznego wpływu sklepionego sufitu na wystrój wnętrza i komfort panujący w pomieszczeniu. Z założenia stwarza on iluzję przestrzeni, otwartości i wielkości oraz umożliwia większy przepływ powietrza w celu uzyskania bardziej komfortowych warunków jeszcze przed skorzystaniem z nowoczesnych możliwości modyfikacji temperatury.
Obecnie można znaleźć sklepione sufity wpasowujące się w wystrój wnętrza każdej możliwej przestrzeni, począwszy od domów mieszkalnych, a skończywszy na przestrzeniach komercyjnych, medycznych, a nawet handlowych.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o sufitach sklepionych i dlaczego mogą być one korzystnym dodatkiem do Twojego projektu.
Rodzaje sufitów sklepionych
Istnieją różne rodzaje sklepionych sufitów, które można włączyć do nowoczesnych projektów przestrzeni handlowych i mieszkalnych. Z definicji sufit sklepiony oznacza sufit łukowy. Jednak w praktycznych zastosowaniach, jakie obserwujemy obecnie, każdy sufit podwieszany, nawet nie obejmujący łuku, może być zdefiniowany jako sklepiony. Istnieje kilka podstawowych rodzajów sklepionych sufitów, z których można wybierać, gdy rozważa się dodanie ich do projektowanej przestrzeni lub przekształcenie płaskiego sufitu w katedralny. Nowoczesne sklepione sufity są oparte na kształcie paraboloidy hiperbolicznej. Jest to powierzchnia, która obejmuje zarówno formy wklęsłe, jak i wypukłe w różnych osiach. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych rodzajów sufitów sklepionych znajdują się poniżej:
- Sufit częściowo sklepiony: Taka konstrukcja polega na tym, że w jednej części pomieszczenia znajduje się standardowy sufit, a w drugiej części sklepienie. Jeśli ze względu na ograniczenia cały sufit nie może być sklepiony, można wizualnie uatrakcyjnić przestrzeń, umieszczając sklepienie nad jej połową lub przynajmniej częścią. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dwupiętrowych budynków, ponieważ można stworzyć swojego rodzaju lądowisko z jednym poziomem spoglądającym w dół na drugi.
- Sklepienie beczkowe: Ten rodzaj sufitu sklepionego jest również nazywany sklepieniem powozowym lub tunelowym, ponieważ daje on iluzję łuku, który można zobaczyć w krytym wozie. Zazwyczaj jest on zakrzywiony i ma kształt połowy walca. Tworzy się go przez ekstruzję pary krzywych lub pojedynczej krzywej. Uważa się, że jest to najprostsza forma sufitu sklepionego.
- Sklepienie krzyżowe: Znane również jako podwójne sklepienie beczkowe, sklepienie pachwinowe lub sklepienie z pachwinami, ten rodzaj sklepienia tworzy się przez przenikanie się dwóch sklepień beczkowych. W przypadku sklepienia krzyżowego łuki mogą być zaokrąglone lub spiczaste. W porównaniu z niektórymi rodzajami sklepień jest ono uważane za korzystniejszą konstrukcję, ponieważ jest bardziej efektywne kosztowo pod względem pracy i materiałów.
- Sklepienie gotyckie: Ten rodzaj sklepionego sufitu jest oficjalnie nazywany sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Jest to element projektu architektonicznego, który rozpościera się na szerokiej przestrzeni, jak na przykład w nawie kościoła. Jego odmiany były stosowane w architekturze bizantyjskiej, rzymskiej, islamskiej, romańskiej, a przede wszystkim w architekturze gotyckiej, stąd jego nazwa. Sklepienie gotyckie są tworzone poprzez wykonanie szkieletu z ukośnych lub krzyżujących się łukowato wygiętych żeber. Dzięki tej sztuczce konstrukcyjnej w gotyckich katedrach mogły powstać ogromne okna i cienkie wysokie mury.
Zalety sufitów sklepionych
Sklepione sufity cechują się wielowiekowym, historycznym rodowodem i odgrywają kluczową rolę w wielu najsłynniejszych budynkach na przestrzeni wieków, nie jest więc zaskoczeniem, że nadal są często wykorzystywane w projektach najbardziej eleganckich i luksusowych nowoczesnych przestrzeni. Poniżej przedstawiono tylko kilka z wielu zalet tego typu sufitów.
- Iluzja przestrzeni: Wszyscy pragniemy więcej przestrzeni, taka jest ludzka natura. Dzięki zastosowaniu sufitów sklepionych w przestrzeni handlowej lub restauracyjnej, można stworzyć iluzję przestrzeni lub wielkości. Sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się być przewiewne i lekkie, nie dodając ani jednego metra sześciennego powierzchni. Sufity sklepione są idealne dla małych pomieszczeń, które muszą wydawać się znacznie większe, a w rzeczywistości brakuje im przestrzeni użytkowej. Wysoki sufit sprawi, że goście lub kupujący poczują się tak, jakby mieli do dyspozycji znacznie więcej miejsca.
- Wpuszczanie naturalnego światła: Sufity sklepione pozwalają na zastosowanie większej liczby okien, które wpuszczają naturalne światło do wnętrza przestrzeni. Oznacza to, że można w mniejszym stopniu polegać na sztucznym oświetleniu w pomieszczeniach handlowych lub restauracyjnych. Oczywiście, w ogólnym projekcie należy uwzględnić oświetlenie na noc lub pochmurne dni. Jednak w jasne, słoneczne dni będzie można korzystać z naturalnego światła, które nie ma sobie równych. Sufit sklepiony umożliwia również zainstalowanie świetlików lub okien dachowych, co pozwala na dopływ jeszcze większej ilości naturalnego światła do przestrzeni.
- Ograniczenie duchoty: Jednym z minusów zatłoczonych pomieszczeń handlowych lub restauracyjnych jest fakt, że mogą one wydawać się duszne i gorące, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz rosną, a klimatyzatory z trudem za tym nadążają. Na szczęście sklepione sufity umożliwiają unoszenie się gorącego powietrza z dala od gości, przez co pomieszczenie wydaje się przewiewne, chłodniejsze i mniej duszne. Ogólnie rzecz ujmując, gdy całe gorące powietrze unosi się wysoko nad głowami ludzi, zamiast wisieć tuż nad nimi, robi się po prostu znacznie bardziej komfortowo.
- Ciekawe elementy architektoniczne i piękne detale: O ile nie ma nic złego w prostym suficie bez ciekawych walorów estetycznych, o tyle dodanie ciekawego elementu architektonicznego w postaci niesamowicie zaprojektowanego sufitu to świetny sposób na stworzenie intrygującej, nastrojowej atmosfery i przyciągającej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu rodzajowi sklepionego sufitu można błyskawicznie przekształcić nijakie, nudne pomieszczenie w niezwykłą przestrzeń.
Izolacja sklepionego sufitu
To, że w projekcie zastosowano sufity sklepione, nie oznacza, że nie trzeba się martwić o ich izolację. W rzeczywistości izolacja jest niezwykle ważna, aby przestrzeń między sufitem a dachem była odporna na pleśń i utrzymywała nieklimatyzowane lub nieogrzewane powietrze z dala od klimatyzowanej przestrzeni. Jedną z istotnych wad sufitów sklepionych jest to, że trzeba je dobrze izolować i odpowiednio ogrzewać. Są one korzystne ze względu na utrzymywanie chłodu, gdy temperatura rośnie, ale z tych samych względów, podczas ostrej zimy trudno jest uzyskać ciepłe i przytulne warunki w pomieszczeniach ze sklepionym sufitem.
Na szczęście jednak zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego zapewni prawidłowe uszczelnienie przestrzeni i pozostanie ona komfortowa, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.
Co jeśli chodzi o akustykę?
Oprócz kwestii związanych z kontrolą temperatury w okresie zimowym, kolejnym powszechnym zarzutem dotyczącym pięknych sklepionych sufitów jest ich tendencja do odbijania dźwięków, a co za tym idzie powstawania echa i wzmacniania go przez przestrzeń. Jest to szczególnie problematyczne w miejscach publicznych, gdzie prowadzone są liczne rozmowy, np. w restauracjach. Dlatego też przy wyborze sufitów sklepionych ważne jest, aby przeciwdziałać potencjalnym problemom akustycznym poprzez zastosowanie dźwiękochłonnych rozwiązań sufitowych.