Inspiracja starożytnym Egiptem
Praktyka projektowania wnętrz i związana z nią profesja mają ponad 100 lat, a korzenie projektowania wnętrz sięgają starożytnego Egiptu.
Ozdabiali oni swoje domy z gliny skórami zwierzęcymi, prostymi tkaninami, muralami o tematyce biograficznej i duchowej, rzeźbami i malowanymi urnami. W całym starożytnym Egipcie „domki dusz” z wentylacją, portykami, kolumnami, loggiami, oknami i drzwiami są znakami rozpoznawczymi wystroju wnętrz na przestrzeni kilku dynastii egipskich władców.
Cywilizacja rzymska i grecka rozwinęły egipską sztukę urządzania wnętrz, a ozdoby stanowiły element prezentowania statusu i celebrowania dumy ze swojego państwa — np. wynalezienie kopulastego dachu, którym ozdabiano budynki publiczne. Grecy wzbogacili wzornictwo i wprowadzili do wystroju wnętrz drewniane meble ze skomplikowanymi dekoracjami z kości słoniowej i srebra, podczas gdy Rzymianie starali się łączyć w swoich domach piękno i komfort. Te dwa trendy miały odzwierciedlać bogactwo, status społeczny i polityczny.
Od drewnianych boazerii po koncentrację na dobrym samopoczuciu i funkcjonalności
Globalne konflikty zbrojne trawiące średniowieczną Europę spowodowały powstanie ruchu mającego na celu skupienie się na praktyczności.
Trendem w wiekach ciemnych była ponura boazeria, minimalistyczne i wyłącznie praktyczne wyposażenie oraz posadzki z kamiennych płyt. Wystrój wnętrza był niezwykle stonowany, ponieważ nie występowała w nim większość kolorów, a głównym materiałem był kamień.
Wraz z nadejściem francuskiego renesansu pojawiły się nowe trendy, a inspiracji dostarczyła kreatywność. Współcześni architekci zaczęli tworzyć domy i przestrzenie znacznie bardziej udekorowane, z marmurowymi podłogami, inkrustowaną stolarką i meblami z najlepszych materiałów.
Później pojawił się włoski barok, a w XVIII wieku w wystroju wnętrz przeważał styl rokokowy będący pod silnym wpływem azjatyckich wyrobów kamionkowych, kwiatowych wzorów i egzotycznych detali.
W XX wieku kluczowa stała się funkcjonalność, a szybki rozwój urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak kuchenki, pralki i telewizory, spowodował pojawienie się nowego wyzwania, ponieważ przestrzeń nie mogła być już tylko estetyczna.
Od 1930 roku do chwili obecnej rozwinęło się łagodniejsze, podmiejskie podejście do modernizmu, w którym kolory, naturalne i rustykalne elementy są mile widziane i dobrze zintegrowane z wnętrzem. Trend koncentrowania się na kluczowym oświetleniu powinien zostać w prosty sposób dopasowany do funkcjonalności domu.
Projektowanie wnętrz polegało ściśle na dopasowaniu architektury budynków do potrzeb mieszkańców. Wraz z pojawieniem się w społeczeństwie klasy średniej zjawiło się zapotrzebowanie na wystrój wnętrz. Zwłaszcza w związku z większym ruchem ludzi w czasie rewolucji przemysłowej zyskało na popularności projektowanie budynków i architektury z myślą o lepszym wykorzystaniu przestrzeni. Dążenie do jak najlepszego wykorzystania przestrzeni wraz z koncentracją na dobrym samopoczuciu i funkcjonalnym wzornictwie nadal wpływa na rozwój i trendy, które obserwujemy dzisiaj.
Pojawienie się technologii otworzyło wiele nowych możliwości dla sektora aranżacji wnętrz. Usługi internetowe, platformy takie jak Pinterest i Instagram oraz aplikacje z funkcją rzeczywistości rozszerzonej mają znaczny wpływ na branżę, jak również na klienta. Zwiększają one transparentność i sprawiają, że wysokiej klasy wystrój wnętrz jest dostępny dla każdego i we wszystkich sektorach.[1]
Opowiadanie lokalnej historii poprzez aranżację wnętrza
Dowiedz się więcej o tym, jak rozwiązania sufitowe Rockfon przekształciły wystrój wnętrza.