International WELL Building Institute™ (IWBI) to jeden z największych globalnych ruchów na rzecz przekształcania budynków i społeczności w sposób sprzyjający ludziom. Dzięki skoncentrowaniu się na ludziach podczas podejmowania decyzji dotyczących projektu, budowy, realizacji i rozwoju system WELL Building Standard™ stawia nasze zdrowie i samopoczucie na pierwszym miejscu.
Aby dowiedzieć się więcej, porozmawialiśmy z Jessicą Cooper, dyrektor handlową IWBI, która podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat znaczenia certyfikatu WELL, informacjami o niedawno wdrożonym WELL v2 oraz wskazówkami dotyczącymi doboru materiału pod kątem tworzenia budynków sprzyjających zdrowiu.
Znaczenie certyfikatu WELL
Na czym polega główna różnica między WELL a innymi systemami oceny budynków? Co sprawia, że są od siebie różne?
WELL koncentruje się na ludziach i nadaje priorytet ludzkiemu zdrowiu i samopoczuciu. To oparty na dowodach program certyfikacji sprawdzający skuteczność rozwiązań, co oznacza, że budynek ma być nie tylko zaprojektowany z myślą o zdrowiu, ale też musi rzeczywiście mu sprzyjać po zakończeniu budowy. Certyfikaty WELL otrzymują projekty, które dowodzą, że ich głównym założeniem było zdrowie, zadowolenie i wydajność użytkowników danej przestrzeni. W przypadku firm może to przejawiać się większym zainteresowaniem wykwalifikowanych pracowników i skutecznością ich zatrzymywania. W budynkach mieszkalnych może o tym świadczyć lepszy ogólny stan zdrowia i jakość życia rodzin.
Czy uzyskanie certyfikatu WELL wiąże się z jakimiś konkretnymi korzyściami finansowymi? Jakie są zalety doboru materiału z myślą o odpowiednim klimacie we wnętrzu?
Badania dotyczące projektów dowodzą, że certyfikat WELL ma wymierny wpływ i gwarantuje konkretne korzyści, takie jak poprawa jakości powietrza czy skuteczności współpracy. Za przykład może posłużyć londyńskie biuro firmy Cundall (certyfikat WELL na poziomie złotym), w którym najważniejsza była poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach, w tym ciągłe monitorowanie poziomu dwutlenku węgla (CO2) i lotnych związków organicznych (LZO). To rozwiązanie przyniosło firmie oszczędności rzędu 200 000 GBP dzięki zmniejszeniu całkowitej liczby dni nieobecności z powodów zdrowotnych o cztery dni na pracownika rocznie oraz ograniczeniu rotacji pracowników o 27%.
Czy uzyskanie certyfikatu WELL wiąże się z jakimiś konkretnymi korzyściami finansowymi dla właściciela budynku? Jakie czynniki powinny skłonić właściciela budynku do inwestycji w zgodność z założeniami systemu WELL?
Właściciele budynków motywują starania o uzyskanie certyfikatu WELL chęcią przyciągnięcia i utrzymania lepszych najemców, maksymalizacji wyników finansowych związanych z wynajmem oraz wartości odsprzedaży, ograniczenia ryzyka wypadków, spowolnienia starzenia się budynku oraz poprawą relacji z interesariuszami poprzez wzrost ocen GRESB i ESG w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia. Przywiązują też dużą wagę do wzrostu konkurencyjności oraz marketingowej wartości certyfikatu WELL.
Jessica Cooper
Jako dyrektor handlowa IWBI, Jessica nadzoruje ogólne wrażenia klientów podczas certyfikacji WELL oraz pomaga zespołom ds. realizacji projektów zbudować lepsze środowisko z myślą o zdrowiu i samopoczuciu użytkowników.
Jessica chętnie przemawia oraz prowadzi na całym świecie prezentacje i warsztaty techniczne dla firm i specjalistów z branży nieruchomości.