Biuro, które brzmi równie spokojnie, jak wygląda

1 stycznia 1

Dzięki dobrej akustyce otwarta przestrzeń biurowa staje się przyjemnym miejscem do pracy

Biuro firmy architektonicznej Arcasa Arkitekter w Oslo (Norwegia) z płytami sufitowymi Rockfon Blanka® dB42 o krawędzi typu A

Biuro firmy architektonicznej Arcasa Arkitekter w Oslo (Norwegia) z płytami sufitowymi Rockfon Blanka® dB42 o krawędzi typu A

Pobyt w pomieszczeniu działa na wszystkie nasze zmysły. Czy w takim razie architekci nie powinni poświęcać jednakowej ilości czasu na dopracowanie tego, jak brzmi dana przestrzeń, a nie tylko tego, jak wygląda? Akustyka biura jest drugim (po oświetleniu) najważniejszym elementem wpływającym na wydajność pracy. W miarę jak przechodzimy na gospodarkę opartą na wiedzy, w której sukces zależy głównie od produktywności i zadowolenia ludzi, hałas biurowy staje się problemem przedsiębiorstw, wymagającym pilnego rozwiązania.

Akustyka stała się szczególnie problematyczna w biurach z otwartą przestrzenią, z których korzysta obecnie wiele firm. Søren Peter Lund, pracownik naukowy w Duńskim Krajowym Centrum Badawczym Środowiska Pracy wyjaśnił to zagadnienie:

„Brak prywatności w biurach o otwartej przestrzeni sprawia, że pracownicy czują się stale obserwowani, a otaczające ich hałasy mogą być postrzegane jako zagrożenie i uciążliwość. Zwłaszcza gdy ludzie wokół rozmawiają ze sobą, bardzo trudno jest się skoncentrować. Akustyka pomieszczenia jest jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu przestrzeni wykorzystywanych zarówno do zadań komunikacyjnych, jak i poznawczych”.

Poprawianie akustyki

Badania wykazały, że pracownicy w biurze z otwartą przestrzenią są o 15% mniej wydajni, mają większe trudności z koncentracją, a rozpraszanie ich uwagi powoduje, że tracą ponad 20 minut skoncentrowanej pracy dziennie. Wystarczy poprawić akustykę, a produktywność w biurze zaczyna rosnąć. Pracownicy zyskują o około 50% większą koncentrację i są o około 50% rzadziej rozpraszani. Popełniają o 10% mniej błędów, a poziom stresu spada o ponad jedną czwartą1.

Na przykład stosowanie na sufitach i ścianach materiałów tłumiących fale dźwiękowe może przyczynić się do zmniejszenia poziomu pogłosu, ograniczając hałas do komfortowego poziomu. Poprawiona akustyka może pomóc w rozwiązaniu trudnego wyzwania, jakim jest stworzenie elastycznego, atrakcyjnego środowiska pracy, w którym pracownicy mogą pracować spokojnie i bez rozpraszania uwagi.

 

1: David M. Sykes, „Productivity: How Acoustics Affect Workers’ Performance In Offices & Open Areas”

Produktywność
0

niższa produktywność w biurach z otwartą przestrzenią

Straty w wydajnej pracy
0

minuty skoncentrowanej pracy dziennie na osobę traconych z powodu rozpraszania uwagi

Skupienie
0

więcej skupienia i 51% mniej przypadków rozpraszania uwagi dzięki poprawie akustyki

Akustyka biur

Biorąc pod uwagę, że ponad 90% kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa wiąże się z efektywnością pracowników, ważne jest, aby poznać wpływ, jaki warunki w biurze i akustyka pomieszczeń mają na pracowników biurowych.

Dowiedz się więcej

Powiązane historie

Nasz sposób myślenia — inne tematy