Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim to kompleks widowiskowo-sportowy, który powstał w ramach projektu „Aktywny Samorząd”. Akustykę obiektu kształtują rozwiązania Rockfon, w tym ponad 1100 akustycznych wysp sufitowych Rockfon Eclipse. Niepowtarzalna architektura autorstwa Pracowni Projektowej Pawła Tiepłowa i nowoczesne zaplecze rekreacyjno-sportowe sprawiły, że Centrum stało się wizytówką miasta.

Grodziskie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej jest jednym z największych tego typu obiektów w województwie mazowieckim. Odbywają się tu wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe, konferencje i spotkania oraz treningi grodziskich klubów sportowych. Budynek połączony jest z sąsiadującą szkołą podstawową przeszklonym łącznikiem, dzięki czemu uczniowie codziennie korzystają z jego sal i hali sportowej. Za doskonałą akustykę w obiekcie odpowiadają wyspy Rockfon Eclipse oraz sufity Rockfon Blanka, Tropic, ale też odpowiedni design wnętrza.

W tego typu obiektach akustyka jest bardzo istotna, a szeroki zakres wykorzystania hali głównej powoduje konieczność dostosowania jej do różnych wymagań i oczekiwań. Licznie zamontowane wyspy Eclipse nie tylko spełniają wymagania akustyczne, estetyczne i użytkowe, ale także umożliwiają swobodny przepływ powietrza powyżej sufitu, co ograniczyło konieczność zastosowania tam wentylacji, czy też osobnych czujek pożarowych. Jednocześnie ze względu na położenie sufitu hali głównej wysoko pod stropem, ponad siatkami zabezpieczającymi instalacje i urządzenia, nie było wymagań co do klasy odporności wysp na uderzenia” – powiedział architekt Paweł Tiepłow.

Akustyka na miarę

Aby mieć pewność, że akustyka spełni wymagania dotyczące zrozumiałości mowy, niezbędne dla potrzeb edukacji i konferencji, a także będzie odpowiednia pod kątem organizacji koncertów, imprez rozrywkowych i sportowych, opracowano specjalistyczny projekt elektroakustyki. Na etapie projektowania wykonywane zostały opracowania i obliczenia akustyczne mające na celu określenie wytycznych dla projektu aranżacji wnętrz. Uzyskaną jakość potwierdzono powykonawczymi badaniami akustycznymi.

„Projekt hali zakładał spełnienie konkretnych parametrów akustycznych. Wybór produktów Rockfon był w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, z uwagi na spełnienie wymagań projektowych, wartość wizualną, a także profesjonalne doradztwo techniczne. Od wielu lat cenią sobie współpracę z marką Rockfon. Przede wszystkim z uwagi na elastyczne i pozytywne podejście do klienta, a także ciągłość i terminowość dostaw, nawet w przypadku wprowadzania zmian w zamówieniu” – powiedziała Emilia Rutkowska, Kierownik Projektów głównego wykonawcy, Skanska S.A.

W obiekcie zamontowano rozwiązania akustyczne o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku (A). Przestrzeń sufitu bardzo wysokiej, głównej hali sportowej, wypełniło ponad 1100 sztuk wysp akustycznych Rockfon Eclipse.

„Hala sportowa w Grodzisku ma dużą kubaturę. Jej powierzchnia to ponad 2000 m2, a wyspy akustyczne montowaliśmy na wysokości około 16 m. Korzystaliśmy z podnośników spalinowych i wysięgników koszowych. To jedna z najwyższych hal, w jakich montowaliśmy rozwiązania akustyczne” – powiedział Marek Bielak z firmy wykonawczej Pol-Farb.

Do pomieszczeń administracyjnych, socjalnych i szatni wybrano dźwiękochłonne płyty akustyczne Rockfon Blanka o ultramatowej, gładkiej, idealnie białej powierzchni oraz o wysokich współczynnikach odbicia i rozproszenia światła. W częściach wspólnych obiektu zastosowano akustyczne płyty sufitowe Rockfon Tropic o estetycznej, białej powierzchni. Główny wykonawca obiektu zdecydował się zastosować sufity akustyczne Rockfon także w dwóch dodatkowych salach sportowych.

Prostota i modułowość architektury

Architektura Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej podkreśla jego nowoczesny charakter. Obiekt zaprojektowano w formie zwartej bryły głównej, z której wystają mniejsze bryły nadające budynkowi dynamizmu, a także wieża z platformą widokową i mini obserwatorium. Atrakcją 33-metrowej wieży jest w pełni automatyczne, ruchome, półprofesjonalne obserwatorium astronomiczne o średnicy wewnętrznej kopuły ok. 4,5 m.

Cała architektura obiektu jest podporządkowana modułowości podziałów na elewacjach. Ciekawym rozwiązaniem jest także zawieszenie kilku sal wielofunkcyjnych nad ziemią, na szufladach żelbetowych ze znacznym wysięgiem. Wszystkie powierzchnie elewacyjne są płaskie i zlicowane w jedną płaszczyznę, bez wnęk okiennych ani drzwiowych. Ściany Centrum pokryte są panelami z białej blachy perforowanej podświetlonej lampami LED. Dzięki temu, po zmroku, budynek jest efektownie oświetlony.

W skład kompleksu wchodzi hala sportowo-widowiskowa o powierzchni 2000 m², mniejsze sale wielofunkcyjne, sale edukacyjne „Kopernik”, sala do zajęć fitness i siłownia, ścianka wspinaczkowa, punkt gastronomiczny. W tym samym czasie, w obiekcie może przebywać 3000 widzów, 200 osób trenujących i 100 osób w salach edukacyjnych.

Autorem projektu jest pracownia architektoniczna założona przez arch. Pawła Tiepłowa. Głównym zakresem jej działalności jest projektowanie obiektów sportowych, pływalni i aquaparków dla inwestorów instytucjonalnych, jak i prywatnych.

Projekt architektoniczny: Pracownia Projektowa Pawła Tiepłowa
Generalny wykonawca: Skanska S.A
Wykonawca sufitu: Pol-Farb s.c.

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej

ul. Sportowa 29, 05-825
Grodzisk Mazowiecki
Polska

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej

Kraj:Grodzisk Mazowiecki , Polska
Architekt:Paweł Tiepłow, Pracownia Projektowa Pawła Tiepłowa
Montaż:Generalny wykonawca: Skanska S.A, Wykonawca sufitu: Pol-Farb s.c.
Fotograf:Bartosz Makowski
Produkty:Rockfon Blanka®, Rockfon® Eclipse, Rockfon® Tropic
Krawędzie:A, X
Wymiary:600 x 600, 2360 x 1160

Powiązane studia przypadków