Przy ul. Lubelskiej w Puławach powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Koncepcja hali była konsultowana ze środowiskiem sportowym, którego uwagi i sugestie dotyczące funkcjonalności zawarto w ostatecznym projekcie przygotowanym przez arch. Janusza Gąsiorowskiego z lokalnej pracowni architektonicznej Marka. Hala widowiskowo-sportowa w Puławach została wyposażona w trybuny z 1336 miejscami stałymi, 76 miejscami w sektorze VIP oraz trybuny teleskopowe z 1726 miejscami składanymi. W sumie widownia obejmuje ponad 3200 miejsc siedzących. Dumą hali jest profesjonalny parkiet z klonu północnoamerykańskiego, znany z boisk NBA, o powierzchni 2700 m2 – największy tego typu w Europie. Projekt hali spełnia wymogi międzynarodowych związków sportowych na organizację meczów o zasięgu europejskim, posiada odpowiednie zaplecze do realizacji transmisji telewizyjnych, a także koncertów muzycznych.
Doskonałą akustykę hali w Puławach osiągnięto łącząc kilka różnych produktów Rockfon. Wszystkie rozwiązania zostały wybrane pod kątem spełnienia walorów akustycznych i estetycznych. Maksymalne wytłumienie wysokiego holu głównego wykonanego w dużej mierze ze szkła i betonu, które powodują, że dźwięk szybuje wysoko i trudno nad nim zapanować, uzyskano dzięki zamontowaniu sufitów monolitycznych Mono Elegant i wysp Eclipse w kształcie koła. Całość doskonale skomponowała się z oświetleniem na rzucie koła. Na ścianach holu wykorzystano okładziny VertiQ. W salach sztuk walki, salach konferencyjnych i biurowych wykorzystano sufity z serii Blanka o ultramatowej, idealnie białej powierzchni i wysokich współczynnikach odbicia i rozproszenia światła. – Na arenie głównej oprócz doskonałej akustyki niezbędna była odporność na uderzenia w klasie A1. Wymagania te spełniły białe płyty Rockfon Samson, które zostały połączone z panelami ściennymi VertiQ.
Wsparcie profesjonalnego akustyka
Od samego początku prac nad projektem hali, rozpoczynając już na etapie koncepcyjnym, korzystano ze wsparcia profesjonalnego akustyka. Jednym z jego pierwszych zadań było przygotowanie wytycznych odnośnie kształtu zarysu bryły hali. W trakcie realizacji prac wykonywał on pomiary akustyczne weryfikujące zgodność z założeniami projektowymi, natomiast po zakończeniu budowy zrealizowano badanie końcowe. W hali głównej, jako najważniejszym pomieszczeniu w obiekcie, zarówno dla sportowców, jak i widzów wykonano bardzo szczegółowe badania akustyczne zgodne z normą PN-EN ISO 3382-2. 86 punktów pomiarowych rozmieszczono na płycie boiska oraz widowni. Wyniki potwierdziły spełnienie celów dotyczących warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy określonych w projekcie, które były postawione wyżej niż wymaga tego obowiązująca norma PN-B-02151-04: 2015-06 . Według normy czas pogłosu dla tej areny sportowej z trybunami i koroną widowni wynosi T=1,8 s, tymczasem wyniki uśrednione z 86 punktów pomiarowych dały rezultat T=1,39 s. Jest to znaczące osiągniecie, zwłaszcza dla tak potężnej hali sportowej. Badania pokazały także, że czas pogłosu jest bardzo podobny w całej przestrzeni hali.
Hala widowiskowo-sportowa MOSIR w Puławach
Lubelska 59
24-100 Puławy
Polska