Dbając o estetyczny wygląd i chcąc stworzyć budynek zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, architekci chcieli odejść od kwadratowego kształtu typowych sufitów podwieszanych. Niemniej jednak potrzebowali bardzo wytrzymałych sufitów odbijających światło i ograniczających konieczność korzystania z dodatkowego oświetlenia. Budynek zawiera wiele dużych okien, a jego punkt centralny stanowi duże przeszklone atrium. Taki projekt wymagał użycia materiałów budowlanych wspomagających rozprowadzanie     naturalnego     światła  dziennego i zapewniających równomierne oświetlenie sal operacyjnych i gabinetów lekarskich.

Będąca wykonawcą firma Carillion spełniła oba wymagania, montując w budynku płyty sufitowe Rockfon MediCare  z ukrytymi krawędziami, co pozwoliło osiągnąć jednolity wygląd i zapewnić współczynnik odbicia światła wynoszący 86%. Produkty MediCare spełniają wymagania dotyczące czyszczenia i higieny w placówkach opieki zdrowotnej i nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA). Charakteryzują się niską emisją cząstek.  Ponadto płyty Rockfon MediCare Plus  posiadają  klasę  ISO 4, a płyty Rockfon MediCare Standard   klasę  ISO  5 dla pomieszczeń czystych. To rozwiązanie spełnia też wymagania Trust dotyczące większych krawędzi płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach i ogranicza stosowanie standardowych sufitów z widoczną konstrukcją nośną w nowych budynkach.

Firma Rockfon przyczyniła się do osiągnięcia pozytywnej oceny BREEAM poprzez ograniczenie ilości odpadów generowanych  podczas  budowy. Bliska współpraca wykonawcy sufitów Carlton Ceilings & Partitions, Carillion, dystrybutora SIG Interiors, kierownika projektu  budowlanego  i  walijskiej fabryki ROCKWOOL zaowocowała opracowaniem innowacyjnego procesu zwracania wszystkich odpadów generowanych na placu budowy, w tym z płyt izolacyjnych ROCKWOOL, otuliny rur i płyt sufitowych Rockfon, do fabryki ROCKWOOL w Walii w celu przetworzenia ich na nowe produkty bez utraty jakości. Połączenie odbioru odpadów z dostawą nowych produktów pomogło zmniejszyć koszty transportu, zarządzać zapasami materiałów w magazynie w Bristolu i dostarczać odpady do fabryki ROCKWOOL w celu ich przetworzenia. Choć  większość  fabryk  ROCKWOOL ma  możliwość  przetwarzania   odpadów   na   włókna o tej samej jakości co włókna otrzymane z nowych surowców, był to pierwszy i największy projekt, w ramach którego kilka firm pracujących na jednym placu budowy wspólnie utworzyło jeden strumień odpadów.

Szpital Southmead

Southmead Rd
Westbury-on-Trym
Bristol BS10 5NB
Zjednoczone Królestwo

Szpital Southmead

Kraj:Zjednoczone Królestwo
Contractor:Carillion
Montaż:Carlton Ceilings & Partitions, Slough
Produkty:Rockfon MediCare® Plus, Rockfon MediCare® Standard
Wymiary:600 x 600, 1200 x 600

Powiązane projekty referencyjne